Vítejte na Katalogy.yin.cz !

Zdroje Atom

Jeho vědecké projekty se na sympóziích rozmělnily do nicneříkajících teorií

Mladý solaňan, který opatrně vysouval obsah datové banky, se na dnešní den velice těšil. Jako mnohaletý student většiny kybernetických oborů univerzit pozemské unie získal rozsáhlé technické znalosti, ale až zde, ve vývojovém centru solanské civilizace, mohl nalézt uplatnění.

Dnes už nemusí, tak jako na Zemi, trávit celé dny nad počítačovými projekty, které se ke své realizaci nepřiblíží nikdy o nic víc, nežli Solan ke svému slunci.

Už je konec nudné a úmorné práce vědeckého pracovníka, který předává své návrhy a nápady desítkám dalších zasloužilých vědců, kteří sedí ve vědecké hierarchii o pár stupínků výše, protože jim kdysi dal někdo šanci nebo prostě čekali tak dlouho, že někoho konečně nahradili.

On šanci neměl. Byl solaňan. Jeho samostatné vědecké projekty se na sympóziích rozmělnily do nicneříkajících neověřených teorií. A ty ostatní práce pro pozemské ústavy nesly už teď jména desítek lidí, kteří s projekty neměli nic společného a jejich jediná zásluha spočívala v tom, že našli odvahu, poslat spis o jednu kancelář dál.

Přemýšlel nad tím, co si od té práce tam vlastně sliboval. Byly to státní laboratoře. Nízké platy, dlouhodobé jistoty, finanční podpora zajímavých projektů. Plat ho moc nezajímal. Jistoty také ne. Ale od podpory projektů si hodně sliboval. A to byla chyba. Projekty pro udělení podpory vybírali stejní lidé, kteří je předkládali k posouzení. Ti nejvyšší. Byly to také většinou jejich projekty, nebo z nich alespoň měli slušný zisk. A výsledky? Ty nikdo nechtěl. Ti lidé měli vědeckou autoritu, kterou získali svou opatrností v přijímání čehokoliv nového. Proč by tedy riskovali a právě kvůli nějakému solaňanovi.

Když potřetí nepotvrdili podporu jeho projektu datového záznamu osobnosti, byl rozhodnut odejít. To byl krok, ke kterému se v ústavu odhodlal jen málokdo. Většina vědců by se v soukromém sektoru neuživila. Pravda, měli občas nějaké vedlejší projekty, třeba pro tu podnikatelku Elsu Svensonovou a její laboratoře, ale to byly většinou jen opisy vědeckých prací nováčků, kteří měli ještě nápady a ty pak pozemské soukromé laboratoře rozpracovávaly do komerčně použitelných zařízení.

Zdroj: Jean-Pierre Garen: Zkáza Solanu - kniha ze série Mark Stone, kapitán pro službu pro dohled nad primitivními planetami.

Hlášky

Yin